logo_mbg

MAZOWIECKIE BIURO GEODEZJI
I URZĄDZEŃ ROLNYCH


godlo
zdjecie_naglowek

SMART VILLAGES 2

logo_sv_2

Mazowieckie Biuro Geodezji i Urządzeń Rolnych w Ostrołęce wraz z dwoma oddziałami terenowymi w Mławie oraz Radomiu - Operator Mobilnego Centrum Badań i Analizy Gleby, jest Partnerem Projektu Smart Villages 2 (Budowa i rozwój systemów oraz usług wspomagających nowoczesną produkcję rolną na Mazowszu).

Projekt „Smart Villages 2” realizowany jest w ramach:

- Program: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027;
-Priorytet I: Fundusze Europejskie dla bardziej konkurencyjnego i inteligentnego Mazowsza;
-Działanie 1.2: E-usługi;
-Cel główny: Bardziej konkurencyjna i inteligentna Europa dzięki wspieraniu innowacyjnej i inteligentnej transformacji gospodarczej oraz regionalnej łączności cyfrowej;
-Cel szczegółowy: Czerpanie korzyści z cyfryzacji dla obywateli, przedsiębiorstw, organizacji badawczych i instytucji publicznych.

Finansowanie

Wartość Projektu: 33 097 602 zł
Środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 26 147 103,90 zł
Środki pochodzące z budżetu Województwa Mazowieckiego: 6 950 498,10 zł

Cel projektu

Projekt jest kontynuacją i rozwinięciem zrealizowanego, przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, pilotażowego Projektu „Wdrażanie koncepcji Smart Villages w województwie mazowieckim” (Smart Villages dla Mazowsza), którego przedmiotem jest system wspomagający decyzje rolnika dot. planowania i prowadzenia produkcji rolnej, zintegrowany z mobilnym centrum diagnostycznym gleby.

Projekt będzie obejmował realizację następujących zadań:

1) rozwój systemu ROLMApp poprzez modyfikację i wdrożenie nowych funkcjonalności systemu;
2) rozszerzenie usług Mobilnego Centrum Badania i Analizy gleby na całe województwo mazowieckie;
3) opracowanie i wdrożenia Branżowej Bazy Wiedzy w formie platformy internetowej udostępniającej usługi świadczone drogą elektroniczną;
4) opracowanie robota spełniającego wymogi sadownictwa precyzyjnego;
5) dostawę niezbędnej Infrastruktury teleinformatycznej w celu realizacji Projektu;
6) wsparcie techniczno-informatyczne oraz merytoryczne Wnioskodawcy oraz Parterów Projektu;
7) informację i promocję Projektu.

Beneficjenci i Partnerzy

Bezpośrednim Beneficjentem Projektu jest Województwo Mazowieckie. Beneficjentami pośrednimi Projektu będą rolnicy (producenci rolni), gospodarujący swoimi gruntami na terenie województwa mazowieckiego. Rolnicy są grupą odbiorców, którzy są najbardziej zainteresowani rezultatami Projektu i ich produkcyjnemu wykorzystaniu, ponieważ produkty Projektu będą bezpośrednio wspomagać decyzję rolników w zakresie planowania i prowadzenia produkcji rolnej. Wśród beneficjentów Projektu znajdą się także mieszkańcy województwa mazowieckiego. Dzięki rozwojowi usług elektronicznych, usprawnione zostaną kontakty: mieszkaniec - rolnik.

Partnerami biorącymi udział w Projekcie są:

-Mazowieckie Biuro Geodezji i Urządzeń Rolnych w Ostrołęce,
-Gmina Błędów.

Z roku na roku nasila się trend zainteresowania konsumentów produktami ekologicznymi. Z tego względu, w ramach projektu zakłada się rozszerzenie usług certyfikacji oraz badania gleb na całe województwo mazowieckie, przy wykorzystaniu nowoczesnych i innowacyjnych technologii.

Partnerzy Projektu biorą udział w realizacji Projektu w fazie przygotowawczej oraz będą brać udział w fazie opracowania oraz fazie wdrożenia, a także w utrzymaniu rezultatów Projektu przez okres 5 lat.

Rola MBGiUR

Partner - Mazowieckiego Biura Geodezji i Urządzeń Rolnych w Ostrołęce, będzie kontynuował pełnienie funkcji operatora Mobilnego Centrum Badań i Analiz Gleb.

W chwili obecnej funkcjonuje jedno Mobilne Centrum Badania i Analizy Gleby w Ostrołęce. W celu zapewnienia oferowanych przez Mobilne Centrum Badania i Analizy Gleby usług, dla wszystkich rolników z województwa mazowieckiego, konieczne jest zbudowanie jeszcze jednego lub dwóch oddziałów Mobilnego Centrum Badania i Analizy Gleby.

Docelowo planowane jest, aby na terenie województwa mazowieckiego, funkcjonowały Mobilne Centra Badania i Analizy Gleby w oddziałach terenowych Mazowieckiego Biura Geodezji i Urządzeń Rolnych w Ostrołęce, tj. w Mławie oraz Radomiu. W sumie, w ramach 3 oddziałów Mobilnych Centrum Badania i Analizy Gleby planowane jest funkcjonowanie 5 Zespołów, które zostaną wyposażone w odpowiedni sprzęt do realizacji powierzonych zadań.

Szczegóły oraz bieżące informacje nt. realizacji projektu znajdują się na stronie internetowej Departamentu Cyfryzacji Geodezji i Kartografii UMWM w Warszawie:
https://cyfryzacja.mazovia.pl/projekty/sv2/Smart-Villages-2.html#aktualnosci

Przydatne linki:

logo_mazowsze

logo_dc

logo_rollmapp

rolmapp_facebook

logo_geoportal

dofinansow

Przydatne linki:


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Mazowieckie Biuro Geodezji i Urządzeń Rolnych w Ostrołęce
2024